WARSZTATY EKONOMICZNE WOLNY RYNEK
W poniedziałek 6 marca uczniowie i uczennice spotkali się w Domu Kultury ‘Bajka” i zagrali w grę ekonomiczną „Wolny Rynek”. Jest to gra, która w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę.
Gra była prowadzona przez Moderatora Dariusza Pawłowskiego, który wprowadził nas w arkany handlu i reguły gry.
Każdy gracz wcielił się w rolę jednego z rzemieślników: kowala, piekarza lub tkacza, który produkuje i sprzedaje bryki handlowe, chleby lub lniane płótna, był oznaczony wizytówką – identyfikatorem rzemieślnika zawieszonym na szyi.
Celem graczy było zebranie jak największego majątku liczonego w złotych górskich (waluta gry) dzięki transakcjom z innymi graczami i realizowanymi wyprawami handlowymi na planszy (mapie Europy).. W ciągu rozgrywki gracze równocześnie produkowali, handlowali między sobą i prowadzili wyprawy handlowe. Rozgrywka opierała się na interakcjach i decyzjach uczestników grających samodzielnie lub utworzonych dwu lub kilkuosobowych spółkach handlowych. W pewnym momencie Sala zamieniła się w wielki jarmark. Gracze dyskutowali i zawzięcie ze sobą negocjowali. Zwycięzcą gry został gracz, który zebrał największy majątek.
Uczniowie i uczennice biorący udział w grze uczyli się:
- logicznego myślenia i planowania!; prowadzenia negocjacji, podejmowania ryzyka, współpracy w grupie;
- umiejętności nawiązywania kontaktów handlowych, samodzielności w działaniu;
Gra wywołała wśród uczniów silne emocje. Uczniowie poznali takie zjawiska jak: podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych.
Dziękuję wszystkim za udział w warsztatach Gratuluję pomysłów na współpracę.

cof

rhdr

cof

cof

cof

rhdr

cof

cof

dav

dav

dav

rhdr

dav

dav

dav

dav

rhdr

dav

rhdr

rhdr

dav

rhdr

cof

rhdr

dav

dav

cof

rhdr

rhdr

rhdr

rhdr

rhdr