UCZNIOWIE WESOŁEJ GÓRY POSRÓD  ZBIORÓW PRZYRODNICZYCH UAM

UCZNIOWIE WESOŁEJ GÓRY POSRÓD ZBIORÓW PRZYRODNICZYCH UAM

Strona główna » Bez kategorii » UCZNIOWIE WESOŁEJ GÓRY POSRÓD ZBIORÓW PRZYRODNICZYCH UAM

UCZNIOWIE WESOŁEJ GÓRY W ZBIORÓW PRZYRODNICZYCH UAM

 

Na początku kwietnia, dzięki uprzejmości pana Adama Wysockiego, uczniowie Wesołej Góry odwiedzili  Zbiory Przyrodnicze Wydziału Biologii UAM, gdzie  mieli niepowtarzalną  okazję zajrzeć w miejsca, z których na co dzień korzystają jedynie naukowcy i studenci. Zbiory Przyrodnicze to jednostka o charakterze muzealnym, utworzona na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do jej głównych zadań należy gromadzenie, zabezpieczanie, udostępnianie i opracowywanie kolekcji o charakterze przyrodniczym oraz działalność naukowo-dydaktyczna. Kolekcje naukowe zgromadzone w ZP dzielą się na część botaniczną, zoologiczną, antropologiczną i paleontologiczną.
W obrębie części botanicznej uczniowie zobaczyli a nawet dotknęli rozpadające się  księgi z 1850 r. – Herbarium czyli zielnik, kolekcję okazów roślin, które zostały w odpowiedni sposób złożone, opisane oraz skwalifikowane.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zbiory zoologiczne a w nich kolekcje pająków, roztoczy, ślimaków, kolekcje entomologiczne –  gabloty z suchymi owadami oraz słoje z okazami w alkoholu; do szczególnie interesujących należą: kolekcja jętek,  zbiory A. Fiedlera z jego pierwszej wyprawy do Ameryki Południowej -zbiór motyli, zbiór chrząszczy, kolekcja motyli egzotycznych, kolekcje kręgowców (okazy wypchane, tzw. bałwanki, szkielety oraz okazy w słojach z płynami konserwującymi). Do najcenniejszych należą m.in. doskonale zachowane stekowce (dziobaki kolczatki), ptak kiwi oraz skorupa żółwia olbrzymiego, jaja ptasie, ptaki lęgowe.

Niemałe  zainteresowanie uczniów  podczas zwiedzania wzbudziła kolekcja licznych minerałów. Uczniowie dowiedzieli się, że minerały stanowią budulec skał i są powszechne w naszym otoczeniu np. sól, grafit czy talk. Dostępne minerały, charakteryzowały  się rozmaitością kształtów i kolorów a na dodatek  fascynowały uczniów. Wśród nich uczniowie zobaczyli przepiękne okazy: beryli, szmaragdów, pirytów, kwarców różowych, agatów w lawie wulkanicznej, jaspisy, skamieniałe drzewo z Arizony itd.  Większość minerałów pochodziła z Tatr, Sudetów, Gór Świętokrzyskich, Dolnego Śląska, Gór Kaczawskich czy Rudawy Janowickiej.

Dziękujemy wszystkim uczniom  za przybycie i zainteresowanie Zbiorami Przyrodniczymi UAM, a  panu Adamowi Wysockiemu pracownikowi UAM i ojcu naszego ucznia  za oprowadzenie po Zbiorach Przyrodniczych. Dziękujemy pięknie.

cof

cof

cof

cof

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

cof

cof

rhdr

cof

cof

cof

cof

cof

cof

cof

cof

cof

dav

rhdr

cof

cof

cof

dav

cof

cof

cof

rhdr

cof

dav

dav

cof

mde

cof

mde

rhdr

dav

dav

dav

dav

dav

Zobacz również inne galerie

Poznaj szczegóły naszej oferty

z nami twoje dziecko zdobędzie wiedzy szczyt

Więcej
TOP