WESOŁA GORA NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM I POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ PODCZAS NOCY NAUKOWCÓW 2022
Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie, pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie 30 WRZESNIA 2022 r w całej Europie odbywały się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers’ Night. Tej Nocy uczniowie i uczennice Wesołej Góry zobaczyli naukowców w nietypowych sytuacjach, a uczniów w roli naukowców. Była to noc pełna atrakcji: pokazów, eksperymentów i warsztatów. Nasi podopieczni przekonali się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu grupa uczniów i uczennic z klas I – IV uczestniczyła w zajęciach dotyczących Ornitofauny Polski. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się o różnych aspektach ornitologii. Nauczyły się budowy bezpiecznych karmników, dopasowywanie pokarmów odpowiednich dla poszczególnych gatunków ptaków, rozróżnianie rodzajów budek lęgowych czy rozpoznawania najpospolitszych ptaków po piórach i głosie. Celem warsztatów było otwarcie uczniów na zagrożenia ptaków żyjących pośród nas oraz pokazanie możliwości zapobiegania tym problemom.
Starsi uczniowie na warsztatach „Podstawy fizyki – jak wyznaczyć objętość i gęstość” dowiedzieli się co to jest objętość i gęstość oraz jak się ją wyznacza i dlaczego są tak ważne. Uczniowie zmierzyli się z suwmiarką – sprawdzili czy są w stanie wyznaczyć objętość i gęstość walca tak jak studenci. Precyzyjnie odmierzali objętości cieczy. Poobcowali ze szkłem i podstawowym sprzętem laboratoryjnym.
Na warsztatach „Biotechnologia niejedno ma imię” uczniowie i uczennice dowiedzieli się czy bakterie jeść czy nie jeść? Co kryje się w bioreaktorze i do czego służy? Czy można zrobić domek dla komórek drożdży? Co to jest biotechnologia i jak przyczynia się do ochrony naszej Planety. Uczniowie zobaczyli prawdziwe naukowe laboratorium „Pilotową Stację Biotechnologii” oraz dotknęli to czego nigdy dotknąć okazji nie mieli.
A na warsztatach „Nietypowe chrupki” uczniowie dowiedzieli się o niekonwencjonalnej metodzie suszenia żywności (np. rodzynki, kiełbasa krakowska…), która pozwala nadać produktowi nową teksturę. Była to tzw. metoda Puffingu, czyli suszenie w próżni. Wszystko za sprawą obniżonego ciśnienia energii o odpowiednio dobranej mocy.
Politechnika Poznańska zaprosiła grupę naszych uczniów na pokaz pt. „Fizyka kids”. Były to ciekawe i zaskakujące eksperymenty fizyczne, które zainspirowały nie tylko uczniów do poszukiwania różnych odpowiedzi w dziedzinie fizyki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną naukę i zabawę w fantastycznej naukowej atmosferze! Dzięki Wam było tej Nocy jaśniej.