WESOŁA GÓRA NA  NOCY NAUKOWCÓW 2022

WESOŁA GÓRA NA NOCY NAUKOWCÓW 2022

Strona główna » Aktualności » WESOŁA GÓRA NA NOCY NAUKOWCÓW 2022

WESOŁA GORA NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM I POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ PODCZAS NOCY NAUKOWCÓW 2022

Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie, pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie 30 WRZESNIA 2022 r w całej Europie odbywały się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers’ Night. Tej Nocy uczniowie i uczennice Wesołej Góry zobaczyli  naukowców w nietypowych sytuacjach, a uczniów w roli naukowców. Była to  noc pełna atrakcji: pokazów, eksperymentów i warsztatów. Nasi podopieczni przekonali się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.

Na  Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu grupa uczniów i uczennic z klas I – IV uczestniczyła w zajęciach dotyczących  Ornitofauny Polski. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się o różnych aspektach ornitologii. Nauczyły się  budowy bezpiecznych karmników, dopasowywanie pokarmów odpowiednich dla poszczególnych gatunków ptaków, rozróżnianie rodzajów budek lęgowych czy rozpoznawania najpospolitszych ptaków po piórach i głosie.  Celem warsztatów było otwarcie uczniów  na zagrożenia ptaków żyjących pośród nas oraz pokazanie możliwości zapobiegania tym problemom.

Starsi uczniowie na warsztatach „Podstawy fizyki – jak wyznaczyć objętość i gęstość” dowiedzieli się co to jest objętość i gęstość oraz jak się ją wyznacza i dlaczego są tak ważne. Uczniowie zmierzyli się z suwmiarką – sprawdzili czy są  w stanie wyznaczyć objętość i gęstość walca tak jak studenci. Precyzyjnie odmierzali objętości cieczy. Poobcowali ze szkłem i podstawowym sprzętem laboratoryjnym.

Na  warsztatach „Biotechnologia niejedno ma imię” uczniowie i uczennice dowiedzieli się czy  bakterie jeść czy nie jeść? Co kryje się w bioreaktorze i do czego służy? Czy można zrobić domek dla komórek drożdży? Co to jest biotechnologia i jak przyczynia się do ochrony naszej Planety.  Uczniowie zobaczyli prawdziwe naukowe laboratorium „Pilotową Stację Biotechnologii” oraz  dotknęli to czego nigdy dotknąć okazji nie mieli.

 A na warsztatach „Nietypowe chrupki” uczniowie dowiedzieli się o  niekonwencjonalnej metodzie suszenia żywności (np. rodzynki, kiełbasa krakowska…), która pozwala nadać produktowi nową teksturę. Była to tzw. metoda Puffingu, czyli suszenie w próżni. Wszystko za sprawą obniżonego ciśnienia energii o odpowiednio dobranej mocy.

Politechnika Poznańska zaprosiła   grupę naszych  uczniów na  pokaz pt. „Fizyka kids”. Były to ciekawe i zaskakujące eksperymenty fizyczne, które zainspirowały nie tylko uczniów  do poszukiwania różnych  odpowiedzi w dziedzinie fizyki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną naukę i zabawę w fantastycznej naukowej atmosferze! Dzięki Wam było tej Nocy  jaśniej.

 

cof

bst

cof

dav

dav

dav

dav

cof

cof

cof

cof

bst

rhdr

cof

cof

cof

Zobacz również inne galerie

Poznaj szczegóły naszej oferty

z nami twoje dziecko zdobędzie wiedzy szczyt

Więcej
TOP